ایسنا/ کتاب «اخبار کنسرت در مطبوعات از دوره قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰» به کوشش مهدی نورمحمدی منتشر شد.

این کتاب در ۵۳۶ صفحه با جلد سخت و قیمت ۴۹۰ هزار تومان در انتشارات ماهور راهی بازار کتاب شده است.

نویسنده در معرفی کتاب نوشته است: کتاب حاضر دربرگیرنده اخبار مربوط به اجرای کنسرت در ایران از قدیمی‌ترین دوران در عصر قاجار تا پایان سال ۱۳۳۰ خورشیدی است. در این کتاب هرگونه مطلب مرتبط با کنسرت، اعم از اعلان‌ها، گزارش‌ها و نقدهای به چاپ رسیده در روزنامه‌ها و مجلات مختلف که بعضی از آنان کمیاب و یا دیریابند گردآوری شده است.

با توجه به این که موضوع کنسرت، بخش مهمی از تاریخ موسیقی ایران را تشکیل می‌دهد، این کتاب در شناخت تاریخ موسیقی و آگاهی از فعالیت موسیقی‌دانان پیشگام ایران تأثیر بسزایی دارد. علاوه بر این، بررسی اعلان‌ها و گزارش‌های به چاپ رسیده در کتاب حاضر، اطلاعات مهم و ارزشمندی درباره فعالیت‌های موسیقی‌دانان، همکاری‌های هنری آنان با یکدیگر، علت، مناسبت، زمان و مکان برگزاری کنسرت، دستگاه انتخابی و اشعار خوانده‌شده در هر کنسرت، مکان فروش بلیط و قیمت بلیط کنسرت را در دوره‌های مختلف به دست می‌دهد.

همچنین درباره خوانندگان و نوازندگان گمنامی که حتی نامی از آن‌ها در منابع مکتوب موجود موسیقی نیامده و باید آنان را در شمار حلقه‌های مفقوده تاریخ موسیقی ایران محسوب کرد اطلاعات منحصر به فردی به دست می‌دهد. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar