پدال/ اولین خودروی تاریخ بنتلی که در مسابقات لمان شرکت کرده بود با قیمت قابل‌توجه ۳.۷ میلیون دلار به فروش رسید. خودروی شاسی ۱۴۱ بنتلی سرگذشت جذابی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

به نظر شما نقطه قوت بنتلی چیست؟ این شرکت لوکس ساز بخش اعظم تاریخ خود را زیر چتر حمایتی فولکس‌واگن سپری کرده و معمولا سایه سنگین رولزرویس را روی سر خود حس کرده است اما نقطه قوت بنتلی به میراث مسابقه‌ای آن مربوط می‌شود. این برند بریتانیایی در اولین روزهای تأسیس خود و قبلاً از آنکه به نماد ثروتمندان تبدیل شود در موتور اسپرت حضور پررنگی داشت. حالا افرادی که از چنین سابقه‌ای خبردار هستند احترام ویژه‌ برای بنتلی قائل می‌شوند. مثال بارز این گفته‌ها اولین بنتلی حاضر در مسابقات ۲۴ ساعته لمان است که با قیمت فراتر از ۳.۷ میلیون دلار به فروش رسید.

امسال یک صدمین سالگرد برگزاری مسابقات لمان خواهد بود که بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان بهترین مسابقه خودرویی دنیا نام می‌برند. در سال ۱۹۲۳ بود که بنتلی ۳ لیتر با شماره شاسی ۱۴۱ به اولین خودروی این برند تبدیل شد که در لمان حضور پیدا می‌کند. این خودرو قبل از حضور در لمان راهی مسابقات ۱۲ ساعته بروکلند شده بود. در آن دوران برگزاری مسابقات خودرویی ۲۴ ساعته در بریتانیا به دلیل سر و صدای ایجاد شده ممنوع بود بنابراین مسابقه به دو بخش تقسیم می‌شد. جان داف نماینده بنتلی توانست با پیمودن ۳۳۵۰ کیلومتر و ثبت سرعت متوسط ۱۳۹.۶ کیلومتر در ساعت ۳۸ رکورد بین‌المللی را بر جای بگذارد. به همین خاطر او از مؤسس بنتلی خواست تا برای حضور در مسابقه لمان کمک نماید.

داف به همراه کمک‌راننده خود فرانک کلمنت که راننده تست بنتلی نیز محسوب می‌شد مقام چهارم را کسب کرد. این در حالی بود که برخورد سنگ با باک سوخت خودرو باعث ایجاد حفره در آن شده بود. داف توانست با سرعت متوسط ۱۰۷.۳ کیلومتر در ساعت لپ رکورد جدیدی را بر ثبت کند. داف و برخی رانندگان دیگر در آن زمان با نام پسران بنتلی شناخته شدند. یک سال بعد بنتلی، داف و کلمنت دوباره راهی لمان شدند و به پیروزی رسیدند. پسران بنتلی سپس به مدت ۴ سال یعنی از ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۰ حرف اول را در این مسابقات می‌زدند و باعث شدند بنتلی به برندی اسطوره‌ای تبدیل شود؛ اما در سال ۱۹۳۱ بود که رولزرویس بنتلی را خرید و فعالیت‌های موتور اسپرت را به حال تعویق درآورد. نهایتاً در سال ۲۰۰۱ بود که بریتانیایی‌ها با خودروی EXP اسپید ۸ راهی لمان شدند.

اگرچه خودروی شاسی ۱۴۱ نقشی مهم در تاریخ بنتلی دارد اما پس از بازنشستگی به عنوان خودرویی مستهلک شناخته شد. بنا به گفته شرکتی که خودرو را با قیمت ۳.۷ میلیون دلار فروخته، در برهه‌ای از زمان خودرو به عنوان استیشن بارکش بکار گرفته شد! در دهه ۴۰ میلادی نیز خودروی یاد شده به عنوان وسیله حمل سگ‌های بانوان کاربرد داشته است؛ اما در دهه ۸۰ میلادی خانمی ۹۷ ساله مسئولان موزه دانینگتون را برای اعلام نظر درباره این بنتلی قدیمی که در گاراژ او پارک شده بود خبر کرد. موزه یاد شده هیچ اطلاعی از تاریخچه خودروها نداشت و آن‌ها را در لیست انتظار بازسازی قرار داد تا اینکه یک خبرنگار خودرویی فهمید این خودرو همان شاسی ۱۴۱ است که برای اولین بار در لمان حضور یافت.

نهایتاً شاسی ۱۴۱ راهی استرالیا شد و در کلکسیون پیتر بریگز جا خوش کرد. او با تلاش‌های فراوان خودرو را به حالت اولیه بازگرداند و حالا این بنتلی زیبا دوباره به بریتانیا بازگشته و مالکش نیز کلکسیونری بریتانیایی با نام سیمون کیدستون، نوه یکی از پسران بنتلی به نام گلن کیدستون است. زمانی که داف با این خودرو در لمان حضور یافت تنها ۲ سال از تحویل اولین خودروی بنتلی به مشتریان می‌گذشت. تسلط بی‌چون‌وچرا بر مسابقات لمان در دورانی که برند بنتلی تازه تأسیس شده بود پیشرفت خیره‌کننده‌ای به ارمغان آورد و نام بنتلی را بر سر زبان‌ها انداخت؛ بنابراین علیرغم غیبتی ۷۱ ساله در موتور اسپرت، بنتلی قادر بوده موفقیت‌های پیشین خود را حفظ کند. همین موضوع نشان می‌دهد که مسابقه دادن چقدر مهم است…

به پیج اینستاگرامی «آخرین خودرو» بپیوندید
instagram.com/akharinkhodro.ir